در حال حاضر که این مقاله رو مطالعه می کنید بدون شک با هواپیما مسافرت کردید و مدت زمانی رو در فرودگاه سپری کرده اید و متوجه شدید که فرودگاه ها نسبت به سایر فضاهای حمل و نقل طراحی گسترده و پیچیده تری دارند .

یک طراحی مناسب فرودگاه می تواند مدت زمان انتظار مسافرین را به به بهترین نحو بهبود ببخشد و مسافرین حس خوشایندی از مدت زمان طولانی انتظار در فرودگاه را بدست بیاورند و برعکس یک طراحی نامناسب نه تنها مسافرین را خسته و ناراضی می کند، همچنین عملکرد پرسنل خدماتی و عملیاتی را نیز تحت تاثیر خود قرار میدهد.

در طراحی های جدید فرودگاه ها ، دیگر خبری از ترمینال های تاریک نیست بلکه فضاهای پرنور آنچنان در این طرح ها خودنمایی میکند که عملکرد و الهام بخشی را تحت تاثیر خود قرار میدهد.

فرودگاه های بزرگی با الهام از چنین ویژگی در سراسر جهان توسط شرکت های بزرگی چون فاستر و همکاران، Som و Grimshaw طراحی شده که فضایی بسیار جذاب و امن را برای مسافرین فراهم اورد.

همچنین طراحی پروژه های فرودگاهی بزرگ در حال ساخت مانند داکسینگ توسط زها حدید در پکن و پروژه هایی دیگر در شهرهای مختلف آمریکا نمایشی از طرح های ارتقا یافته و مدرن تر هستند.

فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور  | Kuala Lumpur International Airport

یکی از بزرگترین فرودگاههای آسیا، فرودگاه کوالالامپور، که توسط معمار ژاپنی Kisho Kurokawa طراحی شده است،
دارای یک سقف سایه دار اسلامی است که توسط ستون های عظیم متصل شده است.
سقف نیز یادآور یک درخت مشترک در جنگل های بارانی مالزی است و چراغ های روی سایبان نشان دهنده ی خورشیدی است که بین برگ ها می درخشد.
طراحی فرودگاه فوق نشان می دهد که طراحی مدرن – سقف پوسته مانند با فولاد ضد زنگ براق ساخته شده و سنت های فرهنگی می توانند با هم ترکیب شوند . همچنین در سراسر فرودگاه نمازخانه های متعددی نیز قرار دارد.

فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور

فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور

فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور

فرودگاه مراکش-منارا | Marrakech Menara Airport

در سال 2008 تکمیل شد ه است و توسط معماران سوییسی2A E طراحی شده و استفاده از یک نمای زرق و برق دار و فیلترهای نوری زیبایی منحصر به فردی را برای این فرودگاه ایجاد کرده است
با پانل های آلومینیومی سفیدی پوشیده شده که دارای طرح های تزئینی اسلامی است، این ساختار روشنایی ترمینال را با توجه به زمان روز تغییر می دهد. این فرودگاه یک نمونه عالی از این موضوع است که چگونه یک ساختمان معاصر می تواند مضامین فرهنگی سنتی را ترکیب کند.

این مطلب را از دست ندهید:  نگاهی به نرم افزار لومیون 9

فرودگاه مراکش-منارا

فرودگاه مراکش-منارا

فرودگاه بین‌المللی شنژن بن | Shenzhen Bao’an International Airport

این پروژه اولین فرودگاه طراحی شده توسط معماران رومی Massimiliano and Doriana Fuksas است.
سه پایه و سقف در یک لایه ی سفید دو لایه قرار داده شده و به وسیله لانه زنبوری به شکل فلزی و پانل های شیشه ای سوراخ شده اند.
از مزیت های این طراحی این است که نور طبیعی بیشتری به داخل فضای فرودگاه راه پیدا می نماید. مسافران و مراجعین این فرودگاه در ابتدا به قسمت انتهایی این سازه دست پیدا می کنند و وارد می شوند و از آن جا به ترمینال دسترسی پیدا می کنند.
در طبقه ی همکف این فرودگاه نیز فضایی دایره ای شکل وجود دارد که اجازه ی دسترسی به بارانداز، کافی شاپ و رستوران، دفاتر اداری و تجاری و سالن های ورود و خروج مسافرین را می دهد.

فرودگاه بین‌المللی شنژن بن

فرودگاه بین‌المللی شنژن بن

فرودگاه بین‌المللی شنژن بن

فرودگاه بین‌المللی حیدر علی‌اف | Baku Heydar Aliyev International Airport

ترمینال بین المللی فرودگاه حیدر علی اف در پایتخت آذربایجان واقع شده است. پانل های چوبی بسیار بزرگ دراین فرودگاه توسط استودیوی معماری ترکیه Autoban طراحی شده است
نور از طریق دیوارهای شیشه ای داخلی مقعر جریان می یابد و هر پیکان خانه های کافه، بارها، فروشگاه ها و امکانات، مانند یک منطقه بازی کودکان را در خود دارد و دارای کافه ،فروشگاه، منطقه بازی برای سرگرمی کودکان از امکاناتی است که در این فرودگاه در نظر گرفته شده است.
الگوهای الماسی در کف ، شبیه به لبه های چوبی ساقه است. این فرودگاه می تواند بیش از 5 میلیون مسافر را در هر سال جابجا نماید.

فرودگاه بین‌المللی حیدر علی‌اف

فرودگاه بین‌المللی حیدر علی‌اف

فرودگاه بین‌المللی حیدر علی‌اف

فرودگاه بین‌المللی حیدر علی‌اف

فرودگاه بین‌المللی دنور  | Denver International Airport

چادرهای طراحی شده این فرودگاه توسط معماران فانسترس طراحی شده که از کوه های پوشیده از برف کلرادو الهام گرفته که در طلوع و غروب خورشید منظره ای بسیار دیدنی را با خود همراه دارند.
برای رفاه حال مسافران ، قطاری در داخل فرودگاه درنظر گرفته شده که مسافرین را به طور مستقیم به مرکز شهر میبرد. از دیگر امکانات این فرودگاه، هتلی است که جدیدا به این مجموعه اضافه شده است.

این مطلب را از دست ندهید:  پل، طراحی، زندگی

فرودگاه بین‌المللی دنور

فرودگاه بین‌المللی دنور

فرودگاه بین‌المللی دنور

فرودگاه مادرید-باراخاس  | Madrid Barajas International Airport

در فاصله 12 کیلومتری پایتخت اسپانیا قرار گرفته و در سال 2006 این فرودگاه توسط گروه Rogers Stirk Harbour + Partners بزرگتر و 2 برابر شد.
سقف غیرمعمول ، ساختار موجدار نور طبیعی در سطح بالایی ترمینال را فراهم می کند همچنین این سقف سایه بسیار مناسبی برای مبارزه با تابستان های گرم مادرید نیز می باشد.

فرودگاه مادرید-باراخاس

فرودگاه مادرید-باراخاس

فرودگاه بین‌المللی کانزای | Kansai International Airport

در سال 1994 به منظور رهایی از شلوغی فرودگاه بین المللی اوزاکا توسط معمار ایتالیایی رنزو پیانو طراحی شده است.
فرودگاه بین‌المللی کانزای برروی یک جزیره مصنوعی در خلیج اوزاکا ساخته شده است که اولین فرودگاه “اقیانوسی” در جهان است که میتواند روزانه 100 هزار مسافر را جابجا نماید
این ساختار به طور خاص برای مدیریت زلزله های مکرر ژاپن طراحی شده است و فقط چهار ماه پس از باز شدن، فرودگاه با زمین لرزه 6.9 افراد کمی جان خود را از دست دادند.

فرودگاه بین‌المللی کانزای

فرودگاه بین‌المللی کانزای

فرودگاه بین‌المللی پکن | Beijing Capital International Airport

یکی از بزرگترین ساختمان های جهان است و طراحی قابل توجهی دارد. در طراحی قابل توجه این فرودگاه فرودگاه نورمن فاستر و همکارانش از رنگ بندی سنتی چینی که رنگ قرمز و زرد و یک اژدهای قرمز رنگ که در فرهنگ و تاریخ چینی ها ریشه دارد، استفاده کرده اند.

فرودگاه بین‌المللی پکن

فرودگاه بین‌المللی پکن

فرودگاه بین‌المللی چاتراپاتی شیواجی | Chhatrapati Shivaji International Airport

در سال 2014، به منظور جابجایی رو به رشد بازدیدکنندگان شهر افتتاح شد. توسط SOM طراحی شده است.

فرودگاه بین‌المللی چاتراپاتی شیواجی

فرودگاه بین‌المللی چاتراپاتی شیواجی

فرودگاه بین المللی کوتائیسی | Kutaisi International Airport

این فرودگاه کوچک واقع در کویتاسلی، جورجیا، توسط شرکت معماری هلندی UNStudio طراحی شده است. طراحی یک گوشه قرمز روشن به عنوان نقطه عبور برای کمک به مسافران طراحی شده است. پنجره های بزرگ یک منظره پر از نور با منظره ای از کوه های قفقاز ایجاد می کنند و یک ساختار طلایی و چوب مانند در مرکز ترمینال، یک نقطه دید برای مسافران است.
معمار Ben van Berkeساختمانی با دهانه های بزرگ، فضاهای باز، و سقف بلند با الهام از ایستگاه های راه آهن بزرگ که در گذشته بوده طراحی کرده است.

فرودگاه بین المللی کوتائیسی

فرودگاه بین المللی کوتائیسی

فرودگاه بین المللی سنت پتررزبورگ  | Pulkovo Airport

معماران لندنی Grimshaw ، این فرودگاه را با سقف مسطح بزرگی طراحی کرده اند که می تواند وزن بارش سنگین برف را تحمل کند
سقف زیرین مجموعه ای از سطوح پیچیده است که به توزیع وزن به قسمت های مختلف ساختار کمک می کند.
در داخل، پانل های فلزی طلایی به مناره طلاکاری شده کلیساهای سنت پترزبورگ اشاره میکند و و سایل روشنایی در امتداد برابر پانل ها قرار میگیرد.فضاهای خالی بین پانل های نور مناسبی را برای مسافران به منظور جابجایی در قسمت های مختلف فراهم میکند.

این مطلب را از دست ندهید:  پروژه هاتو خیلی راحت و سریع انجام بده

فرودگاه بین المللی سنت پتررزبورگ

فرودگاه بین المللی سنت پتررزبورگ

فرودگاه بین المللی سنت پتررزبورگ

فرودگاه بین‌المللی ملکه علیا | Queen Alia International Airport

با الهام از چادر های بادیه نشین ، گنبدهای بتنی منحصر به فردی توسط نورمن فاستر و همکاران طراحی شده است. سقف کاذب بتنی که تمام ترمینال را در بر می گیرد همچنین از شدت نور خورشید جلوگیری میکند.
قسمت زیرین هر گنبد مانند سطح یک برگ نقش برجسته و با طرح قهوه ای و کرم با بیابان های اطراف مطابقت می کند هر گنبد یک واحد مدولار برای ساخت و ساز فراهم می کند و به فرودگاه اجازه می دهد تا به راحتی در آینده گسترش یابد.

فرودگاه بین‌المللی ملکه علیا

فرودگاه بین‌المللی ملکه علیا

فرودگاه چانگی سنگاپور | Changi Airport

فرودگاه چانگی در سنگاپور اغلب به عنوان یکی از بهترین فرودگاههای جهان رای می گیرد یکی از بزرگترین مراکز حمل و نقل در آسیای جنوب شرقی است.
ترمینال 1 و 2 در طراحی کاربردی هستنذد ترمینال 3 بسیار منحصر به فرد است و در جهت جابجایی بیشتر مسافرین ساخته شده است.
ترمینال 3 دارای ساختاری فولادی و شیشه ای با سقف 9 هکتار توسط اسکیدمور، اوینگز و مریل طراحی شده است
طراحانSOM یک سیستم مدولاسیون نور اضافی را با استفاده از پنجره های شیشه ای و هزاران تعبیه هواکش آلومینیومی ایجاد کرده اند.

فرودگاه چانگی سنگاپور

فرودگاه چانگی سنگاپور

فرودگاه چانگی سنگاپور

فرودگاه ساموی تایلند  | Samui Airport

ساخت و ساز فرودگاه ساموی در بخش شمالی جزیره ساموئی در نزدیکی بوت فات بیچ، در سال 1982 آغاز شد و در آوریل 1989 به طور رسمی افتتاح شد.
طراحی فرودگاه منطبق با مکان زیبای آن است که به معنای تقلید از محیط طبیعی است و طراحی فضای باز و  استفاده از مواد محلی مانند چوب نخل و چوب خیزران قابل توجه است.

فرودگاه ساموی تایلند

فرودگاه ساموی تایلند

فرودگاه ساموی تایلند

جاب و جیب آماده همکاری با طراحان و کارفرمایان محترم برای ارائه خدمات معماری می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *