راهنمای فریلنسر

 ثبت نام فریلنسر

توجه به این نکته ضروری است که در صورتی که میخواهید هم به عنوان کارفرما و هم به عنوان فریلنسر در سایت فعالیت کنید به هیچ عنوان نیاز به ثبت نام دو حساب کاربری جداگانه ندارید و تنها با ثبت نام در یکی از نقش ها ، نقش دیگری قابلیت فعال شدن را خواهد داشت.

ثبت نام فریلنسر در سایت جاب و جیب

 

مشخصات فریلنسر برای ثبت نام

 همانطور که قبلا توضیح داده شد، چنانچه شما در نقش فریلنسر ثبت نام کرده باشید و نیاز به تغییر نقش به عنوان کارفرما برای ارسال پروژه دارید(نیازی به تعریف حساب کاربری جدید ندارید) میتوانید از کلید تغییر نقش کاربری استفاده نمایید.

تغییر نقش از فریلنسر به کارفرما

توجه به این نکته ضروری است که بعد از ثبت نام، برای فعالسازی حساب کاربری خود، می بایست روی لینکی که به ایمیلتان ارسال شده کلیک کنید تا بتوانید در سایت فعالیت خود را آغاز کنید، همچنین می بایست پروفایل خود را تکمیل کنید تا بتوانید روی پروژه ها پیشنهاد ارسال کنید.

 

چطور می توانم روی پروژه پیشنهاد ارسال کنم؟

•قبل از ارسال پیشنهاد روی پروژه ها، ابتدا پروفایل خود را تکمیل کنید، مهارت های خود را مشخص کنید، نمونه کارهای خود را به پروفایلتان اضافه کنید، رزومه خود را تکمیل کنید تا کارفرمایانی که پس از بررسی پیشنهاد شما به پروفایلتان مراجعه می کنند، با یک پروفایل خالی مواجه نشوند.

•هر چقدر پروفایل شما حرفه ای تر باشد، شانس شما برای گرفتن پروژه بالاتر خواهد رفت. برای پروفایل خود تصویر مناسب انتخاب کنید.

تکمیل پروژه در سایت جاب و جیب

تکمیل مشخصات فریلنسر

•برای ارسال پیشنهاد، وارد فهرست پروژه ها شوید

•وارد صفحه پروژه شوید و پس از بررسی توضیحات پروژه، در صورتی که تمایل به انجام آن پروژه را دارید روی دکمه ارائه پیشنهادکلیک کنید.

•قیمت پیشنهادی خود و زمان انجام پروژه را با توجه به توضیحات پروژه وارد کنید.

•بعد از ارائه پیشنهاد و ارسال آن منتظر پاسخ کارفرما باشید. پس از دریافت پیام از طرف کارفرما، می توانید برای کارفرما پیام خصوصی ارسال کنید.

میزکار چطور کار می کند؟

پس از اینکه کارفرما شما را برای انجام پروژه انتخاب کرد، شما از طریق اطلاعیه و ایمیل آگاه می شوید. همچنین شما می توانید مبلغ و زمان پروژه را با توافق کارفرما در قسمت میزکار ویرایش کنید.

تایید انجام کار

کارفرما می تواند هم زمان با انتخاب شما، پرداخت امن را نیز ایجاد کند و یا پس از انتخاب و تائید انجام کار توسط شما، پرداخت امن را برای شما ایجاد کند. این بستگی به درخواست و توافق شما با کارفرما خواهد داشت. بعد از تایید انجام کار، وارد میزکار می شوید.

میزکار

مدیریت پرداخت های امن، و مدیریت فایل ها از طریق این صفحه ممکن می شود. شما می توانید درخواست پرداخت امن جدید ایجاد کنید، قیمت یا زمان پروژه را ویرایش کنید، و یا در صورت لزوم، اختلاف ایجاد کنید.

مهمترین چیزی که باید در نظر داشته باشید این است که هیچوقت قبل از ایجاد پرداخت امن، کار را شروع نکنید و قبل از ایجاد کل مبلغ پرداخت امن، پروژه را تحویل ندهید. در غیر اینصورت ریسک عدم دریافت وجه بصورت کامل بر عهده شما می باشد.

 ویرایش اطلاعات شخصی

از نظر ما مهمترین مورد برای یک فریلنسر، پروفایل حرفه ای است. اگر شما در کاری که انجام می دهید مهارت بالا داشته باشید ولی پروفایل شما نتواند آن را بخوبی نشان دهد، کارفرمایان به راحتی از آن می گذرند. ولی اگر شما پروفایل حرفه ای داشته باشید که خوب نوشته شده باشد، تصویر مناسبی داشته باشد و برای آن وقت گذاشته شده باشد، این احساس برای کارآفرین ایجاد می شود که ممکن است شما فرد مناسبی برای همکاری با او باشید.

تکمیل مشخصات کاربری فریلنسر

تصویر پروفایل

•اولین چیزی که کارفرما می بیند تصویر پروفایل شماست. متاسفانه خیلی از فریلنسرها هیچ توجهی به این مسئله ندارند.

•تصویر نامناسب برای پروفایل، علیه شما کار می کند. تصویر بدون لبخند با کیفیت پائین کارفرمایان را دور می کند.

•از تصاویر زیر در پروفایل خود استفاده نکنید: تصویر خیلی محو یا خیلی تاریک، تصویر فرزند خود، تصویر خیلی دور، تصویر خیلی جدی، بدون تصویر

چطور می توانم به پروفایلم نمونه کار اضافه کنم؟

•شما می توانیدحداکثرتا۱۰ نمونه کار به پروفایل خود اضافه کنید.

•سعی کنید گلچینی از بهترین نمونه کارهایتان را قرار دهید و تعدادشان بیش از ۱۰ کار نشود ، چون بازخورد خوبی برای دیدن نخواهد داشت.

•برای اضافه کردن نمونه کار به پروفایل، می توانیدطبق تصاویر پیش بروید.
(جای عکس ها)

•حداکثر حجم تصویر۳MB می باشد، همچنین برای اینکه نمونه کارهای شما به زیبایی نمایش داده شود بهتر است از سایز های یکسان برای ارسال آنها استفاده کنید. در صورتی که حجم تصاویر ارسالی شما بیش از ۳ mb بود می بایست حجم آن را در فوتوشاپ کم کنید.

⊗روش کم کردن حجم عکس در فوتوشاپ به این صورت است که ابتدا عکس مورد نظر خود را داخل فوتوشاپ باز می کنید سپس از منوی File و Scripts گزینه Image Processor را انتخاب کرده و روی Run کلیک می کنید، با این کار یک عکس جدید با حجم کمتر در فولدری جداگانه سیو خواهد شد.

•توضیح دهید چه کارهایی را در این پروژه انجام داده اید. برای مثال اگر رندر نمای یک ساختمان را انجام داده اید، در توضیحات این مورد را مشخص کنید.

•مهارت هایی که شما برای انجام این نمونه کار به کار برده اید را نیز مشخص کنید.

•نمونه کارهای شما پس از بررسی و تائید سریع توسط ربات هوشمندجاب و جیب، به پروفایلتان اضافه خواهد شد.

ویرایش مهارت‌ها

ممکن است شما مهارت‌های خیلی زیادی داشته باشید، اما در این قسمت فقط مهارت‌هایی را انتخاب کنید که می‌خواهید پروژه های مرتبط با آن مهارت را انجام دهید. شما فقط می‌توانید در پروژه‌هایی که مهارت انجام آن را انتخاب کردید، پیشنهاد ارسال کنید.
در نظر داشته باشید تنها پروژه‌هایی که مهارت انجام آن را انتخاب کردید، از طریق ایمیل برای شما ارسال می‌شود.

رزومه فریلنسر

چطور نمونه کار خود را حذف کنم؟

بعد از ارسال یک نمونه کار با رفتن روی آن و زدن دکمه حذف، می توانید ان را به راحتی حذف کنید

 

ویرایش نمونه کار فریلنسر

تایید نام و موبایل و ارسال تصویر کارت ملی

اطلاعات شخصی خود شامل نام و نام خانوادگی را با دقت تکمیل کنید. توجه داشته باشید که امکان ویرایش نام و نام خانوادگی و ایمیل شما در آینده وجود ندارد. در زمان برداشت وجه، این نام و نام خانوادگی میبایست با نام صاحب حساب بانکی هم خوانی داشته باشد و اگر نام و نام خانوادگی شما در پروفایل، با نام و نام خانوادگی روی کارت بانکی یکی نباشد، درخواست برداشت رد می‌شود.
برای ایجاد درخواست برداشت وجه، حساب شما می بایست تایید شده باشد و برای داشتن یک حساب تایید شده، نام و موبایل و تصویر رنگی کارت ملی شما میبایست تایید شده باشد. برای اینکار میبایست از قسمت ارتباط با ما (مخصوص اعضا سایت) استفاده کنید

ارتباط با ما

ارتباط با سایت جاب و جیب

ارتقا حساب کاربری

برای ارسال پیشنهاد در جاب و جیب ، می‌بایست عضویت خود را ارتقا دهید.

گاهی تعداد پیشنهادهای شما در ماه به اتمام می رسد و ممکن است تمایل داشته باشید تا عضویت خود را به پلن بالاتر ارتقا دهید تا بتوانید پیشنهادات بیشتری بر روی پروژه ها ارسال کنید.

شما در هر زمان می توانید عضویت خود را به پلن بالاتر ارتقا دهید. اما در نظر داشته باشید در ارتقا به پلن بالاتر، زمان عضویت تغییر نخواهد کرد و شما فقط وجه پلن بالاتر را پرداخت می کنید. تا بتوانید پیشنهاد های بیشتری را ارسال کنید

اگر به هر دلیل مشکلی در برقراری ارتباط به وجود آمد، با بخش پشتیبانی تماس بگیرید.

ارسال پیشنهاد توسط فریلنسر

چطور با کارفرما در ارتباط باشم؟

تماس با کارفرما فقط از طریق ارسال پیشنهاد در یک پروژه امکان‌پذیر است.
در ابتدا شما امکان ارسال پیشنهاد به کارفرما را دارید و تا زمانی که کارفرما پاسخی به شما ندهد، نمی توانید مجددا به وی پیام ارسال کنید. پس حتما سعی کنید پیش از ارسال پیشنهاد توضیحات پروژه را با دقت مطالعه کنید، دقت کنید چه کاری از شما خواسته شده که انجام دهید، و بر اساس تمامی این موارد، به کارفرما پیشنهاد ارسال کنید و توضیح دهید چطور می خواهید کار را انجام دهید. یادتان باشدپیشنهاد شما در واقع، اولین و تنها شانس شما برای جلب توجه کارفرماست.

ارسال پیشنهاد توسط فریلنسر

چطور پیشنهاد خود را ویرایش کنم؟

در صورتی که تمایل دارید، تا قیمت و یا زمان تحویل پروژه را ویرایش کنید، به صفحه پروژه مورد نظر بروید، و لغو پیشنهاد را بزنید تا بتوانید مجددا بر روی پروژه پیشنهاد ارسال کنید.

چطور پروژه مورد نظر خود را جستجو کنم؟

اگر می خواهید پروژه ای را جستجو کنید، می توانید از نمایش فیلترها استفاده کنید و به راحتی پروژه مورد نظر خود را پیدا کنید.
با کلیک بر روی نمایش فیلترها، می توانید قسمتی از نام پروژه، مهارت پروژه، و حداقل و حداکثر بودجه پروژه مورد نظر خود را وارد نمایید و پروژه را جستجو کنید

آیا می توانم خارج از جاب و جیب  به  کارفرما پیام ارسال کنم؟

خیر،جاب و جیب تمام امکانات ارسال پیام را در اختیار فریلنسر و کارفرما قرار می دهد.اگر در حین پروژه با کاربر مقابل با مشکل مواجه شوید و وارد سیستم حل اختلاف شوید، داوران تنها به پیام های موجود در پروژه اکتفا خواهند کرد و بر اساس آن نظر خود را اعلام خواهند کرد. پس از شما می خواهیم تا پیام های خود را در بستر سایت انجام دهید تا حقی از شما و کاربر مقابل ضایع نشود.

پرداخت امن جاب و جیب چیست؟

پرداخت کارفرما به فریلنسر از طریق پرداخت امن جاب و جیب انجام می شود، یعنی کارفرما پرداخت را به جاب و جیب انجام می دهد و هر زمان که پروژه را تحویل گرفت و از نتیجه کار راضی بود پرداخت امن را آزاد کرده و جاب و جیب مبلغ را به حساب فریلنسر انتقال می دهد.

پرداخت امن جاب و جیب برای محافظت از کارفرما و فریلنسر طراحی شده است.

همه پرداخت ها در جاب و جیب می بایست از طریق ایجاد پرداخت امن انجام شود. هر گونه درخواست پرداخت خارج از سایت خلاف قوانین سایت می باشد و در صورت بروز هر گونه مشکل، جاب و جیب هیچ مسئولیتی قبول نخواهد کرد. پس بهتر است به کاربرانی که قوانین سایت جاب و جیب را نادیده میگیرند و سعی دارند تا پروژه را از سیستم خارج کنند، اطمینان نکنید. حتما قوانین سایت جاب و جیب را مطالعه کنید

مراحل پیشنهاد پروژه با پرداخت امن:

ایجاد پرداخت امن توسط فریلنسر

ایجاد پرداخت امن توسط فریلنسر

ایجاد پرداخت امن توسط فریلنسر

 بعد از اینکه کارفرما پیشنهاد من را انتخاب کرد چه کار کنم؟

•هر زمان شما برای انجام پروژه توسط کارفرما انتخاب شوید، نوتیفیکیشنی برای شما ارسال می شود.

•یادتان باشد اگر وقت کافی برای انجام پروژه ندارید، اگر پروژه را درست متوجه نشده اید، و یا اگر مهارت کافی ندارید، حتما قبل از تائید انجام پروژه آنها را بررسی کنید.

•بعد از تائید انجام پروژه، میزکار برای شما و کارفرما فعال می‌شود و در آن قسمت می‌توانید با کارفرما از طریق ارسال پیام ارتباط داشته باشید، فایل ارسال کنید.

•حتما پیش از شروع به کار، از کارفرما درخواست کنید تا برای شما پرداخت امن ایجاد کند. اگر قبل از ایجاد پرداخت امن برای کل مبلغ پروژه، پروژه را برای کارفرما ارسال کنید، ممکن است کارفرما پرداخت امن را ایجاد نکند و شما ضرر خواهید کرد.

•ما همواره به فریلنسر توصیه کرده ایم که تا زمانی که برایش پرداخت امن ایجاد نشده است، کار را شروع نکند و تا زمانی که کل مبلغ پروژه پرداخت امن ایجاد نشده است، کار را تحویل ندهد تا اگر مشکلی برای وی پیش آمد و کارفرما هزینه را پرداخت نکرد، بتوان از طریق سیستم حل اختلاف مشکل را پیگیری کرد.

 سیستم حل اختلاف  چطور کار می کند؟

وقتی بین کارفرما و فریلنسر اختلافی بوجود می آید، سیستم حل اختلاف جاب و جیب کمک می کند تا مشکل بین آنها برطرف شود. استفاده از سیستم حل اختلاف جاب و جیب اجباری نیست. اگر یکی از طرفین اختلاف، تصمیم به حل اختلاف در مراجع قضایی داشته باشد، می بایست در ابتدای ایجاد اختلاف این مورد را به جاب و جیب اعلام کند. در این صورت جاب و جیب مبلغ اختلاف را به حساب مرجع قضایی واریز خواهد کرد.

کارفرما و فریلنسر هر دو می توانند اختلاف ایجاد کنند. اختلاف همیشه بر سر مجموع پرداخت های امن آزاد نشده می باشد. اگر پرداخت امنی هنوز ایجاد نشده یا آزاد شده باشد، شامل اختلاف نمی باشد مگر اینکه کارفرما تصمیم به ایجاد پرداخت امن جدید در اختلاف بگیرد.

جاب و جیب مرجع قضایی نیست. این سرویس به درخواست کارفرما و فریلنسر، برای رفع مشکل بین آنها به وجود آمده است. اگر شما از سیستم حل اختلاف جاب و جیب استفاده می کنید، این حق را به جاب و جیب می دهید تا در مورد مشکل به وجود آمده تصمیم گیری کند و شما پس از تصمیم گیری،هیچگونه حق اعتراضی نخواهید داشت. لطفا قوانین را مطالعه کنید.

چطور انجام پروژه را لغو کنم؟

گاهی ممکن است شرایطی پیش بیاید و شما مجبور شوید انجام پروژه را لغو کنید.
لطفا توجه داشته باشید که اگر کارفرمایان زیادی از شما شکایت داشته باشند، در ادامه همکاری با شما تجدید نظر خواهد شد. پس قبل از تائید انجام پروژه بهتر است به دقت همه جوانب را بررسی کنید.

مراحل لغو انجام پروژه

اگر برای شما پرداخت امن ایجاد شده باشد، ابتدا می بایست پرداخت امن را لغو کنید. وارد میزکار شوید و در قسمت پرداخت امن، پرداخت امن ها را لغو کنید.
سپس به صفحه پیشنهاد رفته و در پیشنهاد خود، لینک لغو را کلیک کنید.

در چه شرایط نمی توانید انجام پروژه را لغو کنید؟

  • اگر پرداخت امن آزاد شده باشد.
  • اگر برای پروژه اختلاف ایجاد شده باشد.

مشکل در ارسال پیشنهاد

از این به بعد می بایست پیشنهاد خود را دقیق تر برای کارفرما ارسال کنید و درخواست های امن مورد نیاز برای انجام پروژه را نیز به همراه پیشنهاد ثبت کنید. در پر کردن درخواست پرداخت امن در پیشنهاد به این نکات توجه کنید:

  •  مجموع مبلغ درخواست پرداخت امن می بایست مساوی با مبلغ پیشنهاد شما باشد
    ارسال پیشنهاد
    روی اضافه کردن پرداخت امن کلیک کنید تا بتوانیدیک درخواست جدید اضافه کنید

چطور صورت حساب خود را مشاهده کنم؟

اطلاعات حساب بانکی فریلنسر

بروزرسانی اطلاعات حساب

مشاهده صورتحساب فریلنسر