راهنمای کارفرما

ثبت نام کارفرما

توجه به این نکته ضروری است که در صورتی که میخواهید هم به عنوان کارفرما و هم به عنوان فریلنسر در سایت فعالیت کنید به هیچ عنوان نیاز به ثبت نام دو حساب کاربری جداگانه ندارید و تنها با ثبت نام در یکی از نقش ها ، نقش دیگری قابلیت فعال شدن را خواهد داشت.

 نحوه ثبت نام

ثبت نام کارفرما در سایت جاب و جیب

ثبت نام کارفرما

مشخصات مجری برای ثبت نام

 توجه به این نکته ضروری است که بعد از ثبت نام، برای فعالسازی حساب کاربری خود، می بایست روی لینکی که به ایمیلتان ارسال شده کلیک کنید تا بتوانید در سایت فعالیت خود را آغاز کنید.

تغییر نقش از کارفرما به فریلنسر

همانطور که قبلا توضیح داده شد، چنانچه شما در نقش کارفرما ثبت نام کرده باشید و نیاز به تغییر نقش به عنوان فریلنسر برای ارسال پیشنهاد روی پروژه  ها دارید(نیازی به تعریف حساب کاربری جدید ندارید) میتوانید از کلید تغییر نقش کاربری استفاده نمایید.

چطور یک پروژه ایجاد کنم؟

ورود جزئیات پروژه

بعد از کلیک کردن بر روی ارسال پروژه شما:

۱- از طریق عضویت رایگان (در صورتی که از آن استفاده نکرده باشید)
۲- خرید یکی از بسته ها

ارسال پروژه توسط مجری در سایت جاب و جیب

خرید بسته مجری برای ارسال پروژه

چه کاری می خواهید برای شما انجام شود؟

ابتدا مشخص کنید کاری که می خواهید برای شما انجام شود در کدام دسته بندی قرار میگیرد. سپس عنوان مناسبی برای پروژه خود بنویسید :

نام پروژه برای جذب فریلنسرها بسیار مهم است. فربلنسرها در نگاه اول ابتدا نام پروژه شما را مشاهده می‌کنند. بنابراین اگر نتوانید با نام پروژه، توجه افراد متخصص را جلب کنید، پیشنهادهای کمتری دریافت خواهید کرد. بهتر است از به کار بردن عناوین کلی مانند : طراح معماری، نیاز به انیمیشن در سایت خودداری کنید.

این عناوین هدف شما از ایجاد پروژه را نشان نخواهند داد. شما می بایست عنوانی انتخاب کنید که در کوتاهترین جمله نشان می دهد چه کاری قرار است برای شما انجام شود مثلا مدلسازی و انیمیشن یک ساختمان ۵ طبقه یا طراحی یک پلان مسکونی ۲۰۰ متری

در قسمت آنچه را نیاز دارید توضیح دهید :

•هر چقدر توضیحات پروژه شما کامل‌تر و دقیق‌تر باشد، پیشنهادات قیمت دقیق‌تر و بهتری دریافت می‌کنید. همینطور اگر کاربری مهارت لازم برای انجام کار مورد نظر شما را نداشته باشد، پیشنهاد ارسال نمی‌کند.

•توضیحات پروژه شما می‌بایست مشخص کند چه کاری، در چه مدت زمانی و با چه شرایطی می‌بایست انجام شود.

•در صورت نیاز به ارسال فایل ، می توانید از قسمت ضمیمه ها فایل مورد نظر خود را ارسال کنید.

•ضمیمه فایل: برای ارسال فایل های تخصصی مثل ۳D Max,AutoCAD یا هر فایلی و با هر پسوندی می بایست فایل خود را به حالت Rar یا Zip درآورید و سپس ارسال کنید.

•سپس بودجه مورد نظر خود را وارد کنید. و در صورت دلخواه استان خود را انتخاب کنید و در نهایت رو ارسال پروژه کلیک کنید.

حال با خیال راحت یک فنجان چای بنوشید و منتظر پیشنهاد های فریلنسر های حرفه ای جاب و جیب در میز کار خود یا در ایمیل خود بمانید.

توضیحات پروژه مجری در سایت جاب و جیب

 

آپلود فایل مجری مربوط به پروژه در سایت جاب و جیب

چرا پروژه من تائید نشد؟

اگر پروژه شما تائید نشده است، لطفا این راهنما را مطالعه کنید. ممکن است بتوانید با تغییراتی ساده، پروژه خود را ویرایش و مجددا برای تائید ارسال کنید.

پروژه‌هایی که در جاب وجیب  تائید نمی‌شوند:

 • پروژه‌هایی که در ارتباط با ارسال اسپم (هرزنامه، پیام ناخواسته) و اسپایدرهای غیر قانونی شناخته شود. به هر روش ایمیل، پیامک و …
 • پروژه‌هایی که به منظور تبلیغ سایت یا فروش محصول شناخته شود. مانند فروش آموزش و …
 • پروژه‌هایی که خلاف قوانین جاری جمهوری اسلامی ایران باشد. مانند سایت های همسریابی یا پیش بینی مسابقات فوتبال، بازی پوکر و قمار، و …
 • پروژه‌هایی که قوانین کپی رایت را نقض کند. مانند درخواست کپی کردن و …
 • پروژه‌هایی که برای جذب سرمایه گزار یا شریک یا هم تیمی ایجاد می‌شود یا درخواست انجام کار بصورت رایگان را دارد.

اگر پروژه شما شامل هیچ  یک از موارد بالا نیست، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

پروژه خود را ویرایش کنید

نام پروژه

اگر از لینک و آدرس سایت یا آیدی شبکه های اجتماعی یا شماره تماس در نام پروژه استفاده کرده‌اید یا سایت خود را معرفی کرده‌اید، این اطلاعات را از عنوان و متن پروژه حذف کنید.

توضیحات پروژه

 • همچنین در صورتی که مشاهده شود در قسمت پیام خصوصی، با ارسال آدرس سایت شخصی، پروژه را به خارج از سایت هدایت کرده اید و اطلاعات تماس رد و بدل شده است، پروژه بدون اخطار حذف و حساب کاربری مسدود خواهد شد.
 • متن پروژه حتما می بایست به زبان فارسی تایپ شده باشد.

فایل ضمیمه پروژه

اگر فایل شما شامل اطلاعات تماس است آن را حذف کنیدیا فایل دیگری جایگزین کنید.

چطور بهترین پیشنهاد را انتخاب کنم؟

•از طریق سیستم پیام با آنها گفتگو کنید تا بتوانید بهتر تصمیم گیری کنید.

•فریلنسرها می‌توانند نمونه کارهای خود را در پروفایل خود ثبت کنند. پس حتما پروفایل آنها را نیز مشاهده کنید.

•همیشه از طریق پرداخت امن مبلغ پروژه را پرداخت کنید و همیشه پس از رضایت از کار پرداخت امن را آزاد کنید.

•امکانات مناسبی برای فیلتر کردن فریلنسرها در صفحه پروژه شما قرارداده شده است که انتخاب را برای شما راحت تر کند.

چرا پروژه من پیشنهاد زیادی دریافت نمی کند؟

 • ممکن است متن پروژه یا عنوان پروژه مناسب نبوده باشد
 • یا بودجه پروژه شما خیلی پایین باشد
 • و مواردی این چنینی و …
 • میزکار چطور کار می کند؟ (کارفرما)
 • بعد از اینکه فریلنسر برای شما پیشنهاد ارسال کرد، می توانید پیشنهاد وی را به همراه پرداخت امن ایجاد شده، مشاهده کنید.

چطور پروژه خود را ویرایش کنم؟

 • اگر هنوز پروژه شما تائید نشده باشد و در حال بررسی باشد، می بایست اجازه دهید تا وضعیت آن مشخص شود.
 • بعد از تائید پروژه، امکان ویرایش وجود ندارد زیرا پروژه شما پس از تایید، برای تمامی فریلنسرهایی که مهارت انجام پروژه شما را دارند ارسال شده است.
 • متاسفانه به هیچ عنوان امکان تغییر نام پروژه و بودجه آن وجود ندارد اما تا زمانی که پروژه شما باز باشد می توانید متن پروژه خود را تصریح کنید،یعنی توضیحات بیشتری به پروژه خود اضافه کنید. موارد اضافه شده با ذکر تاریخ به ادامه پروژه شما اضافه می شود و فریلنسرهایی که پیشنهاد ارسال کرده اند از طریقه اطلاعیه و ایمیل آگاه می شوند تا در صورت نیاز پیشنهاد خود را ویرایش کنند.
 • برای تصریح متن پروژه، در صفحه پروژه بر روی سه نقطه و سپس ویرایش پروژه کلیک کنید.
 • سپس در باکس تصریح پروژه، متن مورد نظر خود را یادداشت کنید و بعد از اتمام کار، دکمه ثبت را کلیک کنید تا برای بخش پشتیبانی ارسال شود و منتظر تایید متن جدید باشید.

-چطور پروژه خود را حذف کنم؟

معمولا نیازی به حذف پروژه نمی باشد و می توانید پروژه را به همان صورت رها کنید.

هر پروژه ای که ایجاد می شود محتوای جاب و جیب است و این محتوا برای ما ارزش دارد. محتوا در شبکه های اجتماعی اشتراک پیدا می کند و در گوگل ایندکس می شود و برای کاربران از طریق ایمیل ارسال می شود. اگر اجازه دهیم هر کاربر پروژه خود را حذف کنند این محتوا از بین می رود و کاربران به صفحه های حذف شده هدایت می شوند.

چطور می توانم فریلنسر را از پروژه خود لغو کنم؟

قبل از اینکه قبول پیشنهاد فریلنسر را بپذیرید، میتوانید با نادیده گرفتن پیشنهاد وی، منتظر پیشنهاد های بعدی بمانید

چطور فریلنسر مورد نظر خود را انتخاب کنم؟

پس از اینکه تمامی پیشنهادات را بررسی کردید و تمایل داشتید با فرد مشخصی همکاری را آغاز کنید، میبایست در قسمت پیشنهادها، بر روی پیشنهاد فرد مورد نظر خود بروید و بر روی انتخاب فریلنسر کلیک کنید.

با انتخاب فریلنسر، وارد صفحه ای خواهید شد که در آن مبلغ پرداخت امنی که فریلنسر درخواست داده است، نمایش داده می شود. در این مرحله، شما می توانید پرداخت امن را ایجاد نکنید و آن را فعال نکنید و ابتدا شناخت بیشتری از فریلنسر کسب کنید و با وی مذاکره و گفتگو کنید.

در صورتی که قبلا با وی مذاکره کرده اید و اطمینان دارید که می خواهید وی را انتخاب کنید، می توانید پرداخت امن را فعال کنید و پیش از شروع به کار، پرداخت امن ایجاد کنید.

سپس قسمت میز کار برای شما فعال می شود و می توانید وارد میز کار شوید.

زمانی که وارد میز کار شدید، می بایست صبر کنید تا فریلنسر نیز انجام پروژه را تایید کند و موافقت کند که با شما همکاری خواهد کرد.

هر زمان فریلنسر نیز انجام پروژه را قبول کرد، پروژه در دست اقدام قرار می گیرد و به راحتی می توانید با یکدیگر در ارتباط باشید و پروژه را با موفقیت به سرانجام برسانید.

قبول پیشنهاد از طریق فریلنسر

با انتخاب قبول  فریلنسر، وارد صفحه ای خواهید شد که در آن مبلغ پرداخت امنی که فریلنسر درخواست داده است، نمایش داده می شود. در این مرحله، شما می توانید پرداخت امن را ایجاد نکنید و آن را فعال نکنید و ابتدا شناخت بیشتری از فریلنسر کسب کنید و با وی مذاکره و گفتگو کنید.

در صورتی که قبلا با وی مذاکره کرده اید و اطمینان دارید که می خواهید وی را انتخاب کنید، می توانید پرداخت امن را فعال کنید و پیش از شروع به کار، پرداخت امن ایجاد کنید.

سپس قسمت میز کار برای شما فعال می شود و می توانید وارد میز کار شوید.

زمانی که وارد میز کار شدید، می بایست صبر کنید تا فریلنسر نیز انجام پروژه را تایید کند و موافقت کند که با شما همکاری خواهد کرد.

هر زمان فریلنسر نیز انجام پروژه را قبول کرد، پروژه در دست اقدام قرار می گیرد و به راحتی می توانید با یکدیگر در ارتباط باشید و پروژه را با موفقیت به سرانجام برسانید.

دریافت پیشنهاد از فریلنسر

دریافت پیشنهاد از فریلنسر

قبول پیشنهاد

پرداخت امن

چطور فریلنسرها را به پروژه خود دعوت کنم؟

پروژه شما پس از ثبت برای تمامی پیمانکارانی که مهارت انجام پروژه شما را دارند ارسال خواهد شد. شما همچنین می‌توانید از هر پیمانکاری که بخواهید، شخصا دعوت کنید تا پیشنهاد خود را برای پروژه شما ارسال کند

ابتدا وارد پروفایل وی شوید و در سمت چپ صفحه روی دکمه …وسپس دعوت به همکاری کلیک کنید. سپس پروژه مورد نظر خود را انتخاب کنید و دعوت نامه را برای فریلنسر ارسال کنید.

دعوت از فریلنسر

چطور فریلنسرهای خارج از جاب و جیب را به پروژه خود دعوت کنم؟

مهم‌ترین هدف این است که پروژه شما به خوبی انجام شود. بنابراین بهترین راه این است که افراد بیشتری از پروژه شما آگاه شوند، تا پیشنهادات زیادی دریافت کنید و از بین آنها بتوانید بهترین را انتخاب کنید. پروژه خود را به دوستان و آشنایان معرفی کنید و در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک قرار دهید و از دوستان خود بخواهید تا آنها نیز به اشتراک قرار دهند

چطور برای فریلنسر پیام ارسال کنم و سوال بپرسم؟

شما فقط می‌توانید برای فریلنسرهایی که روی پروژه شما پیشنهاد ثبت می‌کنند پیام ارسال کنید.

برای ارسال پیام، در صفحه همه پیشنهادات، بر روی دکمه تماس در کنار دکمه قبول پیشنهاد  فریلنسر کلیک کنید.

تماس با فریلنسر

تماس با فریلنسر

آیا می توانم خارج از جاب و جیب  به فریلنسر  پیام ارسال کنم؟

خیر،جاب و جیب تمام امکانات ارسال پیام را در اختیار فریلنسر و کارفرما قرار می دهد. اگر در حین پروژه با کاربر مقابل با مشکل مواجه شوید و وارد سیستم حل اختلاف شوید، داوران تنها به پیام های موجود در پروژه اکتفا خواهند کرد و بر اساس آن نظر خود را اعلام خواهند کرد.

پس از شما می خواهیم تا پیام های خود را در بستر سایت انجام دهید تا حقی از شما و کاربر مقابل ضایع نشود.

پرداخت امن چیست؟

 • پرداخت امن، بیعانه نیست که پیش از انجام کار به فریلنسر پرداخت شود. پرداخت امن، در واقع روش پرداخت مطمئن برای انجام پروژه است. کارفرما با ایجاد پرداخت امن، به فریلنسر مبلغی پرداخت نمی کند و تنها این مبلغ را به عنوان امانت به جاب و جیب می سپارد و بلوکه می کند و هر زمان پروژه را دریافت کرد و از آن رضایت داشت، آن را برای فریلنسر آزاد می کند.
 • کارفرما با ایجاد پرداخت امن، مطمئن خواهد شد تا زمانی که پروژه خود را بصورت کامل دریافت نکرده است، مبلغی به فریلنسر پرداخت نمی کند. بنابراین ما همواره به کارفرما توصیه می کنیم تا قبل از تحویل کامل پروژه، مبلغ پرداخت امن را آزاد نکند و در غیر اینصورت عواقب آن متوجه کارفرما خواهد بود.
 • فریلنسر نیز از انجام پرداخت پس از اجرای پروژه مطمئن می شود و می داند اگر پروژه را به کارفرما تحویل دهد، و کارفرما مبلغی به وی ندهد، میتواند از طریق سیستم حل اختلاف پیگیری کند و مبلغ را پس بگیرد. ما همواره به فریلنسر توصیه کرده ایم که تا زمانی که برایش پرداخت امن ایجاد نشده است، کار را شروع نکند و تا زمانی که کل مبلغ پروژه پرداخت امن ایجاد نشده است، کار را تحویل ندهد تا اگر مشکلی برای وی پیش آمد و کارفرما هزینه را پرداخت نکرد، بتوان از طریق سیستم حل اختلاف مشکل را پیگیری کرد.
 • حتما از سیستم پرداخت امن استفاده کنید. راهنمای  و قبل از تحویل نهایی پروژه، کل مبلغ پروژه را برای فریلنسر پرداخت امن ایجاد کنید.
 • زمانی که پروژه را تحویل گرفتید، اگر مشکلی بود با فریلنسر مطرح کنید و از وی بخواهید نواقص را تصحیح کند. اگر مشکلی بود قبل از اینکه تصمیم به ایجاد اختلاف بگیرید سعی کنید مشکل را حل کنید. بسیاری از مشکلات به راحتی و با یک گفتگوی ساده حل می‌شوند. اگر بعد از ایجاد اختلاف مشکل حل شود، دیگر قادر به تغییر وضعیت پروژه به انجام شد نخواهید بود.

بسته به نوع پروژه، شما می‌توانید تصمیم بگیرید چطور از پرداخت امن استفاده کنید. در زیر چند مثال کوچک ارائه می‌کنم تا بهتر متوجه این مسئله شوید:

 •  زمانی که پروژه کوچک است و اگر کل کار تحویل داده نشود، امکان استفاده از پروژه نیست.
  •  کارفرما می‌تواند کل مبلغ پروژه را پرداخت امن ایجاد کند و هر زمان که کل پروژه را تحویل گرفت و از نتیجه کار رضایت داشت، پرداخت امن را برای فریلنسر آزاد کند.
 • زمانی که پروژه نسبتا بزرگ است و کار می‌تواند به بخش‌های کوچک تقسیم شود.
  • کارفرما می‌تواند برای هر قسمت از کار، پرداخت امن ایجاد کند و پس از دریافت آن قسمت، پرداخت امن مربوط به آن را آزاد کند.
 •  پروژه بزرگ است ولی اگر کل کار تحویل داده نشود، برای کارفرما ارزشی ندارد.
  • کارفرما می‌تواند درصدی از مبلغ پروژه را پرداخت امن ایجاد کند تا فریلنسر با خیال راحت کار را شروع کند. هر زمان کار انجام شد و قبل از اینکه فریلنسر پروژه را تحویل دهد، کارفرما می بایست باقی مبلغ را پرداخت امن ایجاد کند و کار را تحویل بگیرد و اگر مشکلی نبود، پرداخت امن را برای فریلنسر آزاد کند.

 چطور می توانم پرداخت امن خود را پس بگیرم؟

شما می توانید درخواست لغو پرداخت امن را برای فریلنسر ارسال کنید.
اگر فریلنسر پرداخت امن را برای شما لغو کند، مبلغ  به حساب شما بازگردانده می شود. اما اگر فریلنسر حاضر به لغو پرداخت امن نشد، می بایست وارد سیستم حل اختلاف شوید.

چه زمان و چطور پرداخت امن را برای فریلنسر آزاد کنم؟

تمام پرداخت‌های پروژه‌ها در جاب و جیب، می‌بایست از طریق پرداخت‌ امن صورت گیرد. در این صورت اگر پروژه شما با اختلاف مواجه شود، می‌توانید از سیستم حل اختلاف برای باز پس‌گیری وجه خود استفاده کنید.

پرداخت امن

چطور می توانم برای فریلنسر رتبه و نظر ثبت کنم؟

برای ثبت نظر و رتبه، وضعیت میزکار می بایست به انجام شد تغییر کرده باشد. هر زمان پرداخت های امن آزاد شده مساوی مبلغ پروژه باشد، کارفرما یا فریلنسر می توانند درخواست تغییر وضعیت پروژه به انجام شد را ایجاد کند. پس از تایید از طرف مقابل، پروژه به انجام شد تغییر خواهد کرد.

سپس شما می توانید رتبه و نظر خود را برای فریلنسر ثبت کنید. هر زمان هر دو طرف نظر و رتبه ثبت کردند، رتبه و نظر شما در پروفایل فریلنسر نمایش داده خواهد شد. نظر و رتبه قابل ویرایش نمی باشد، بنابراین در ثبت نظر و رتبه خود دقت کنید.

بعضی کارفرمایان کم لطفی میکنند و رتبه نمی دهند. فریلنسرها به نظر و رتبه شما نیاز دارند. روراست باشید، نظر و رتبه شما به کارفرمایان بعدی در انتخاب این فریلنسر کمک می کند. نظر خود را درباره فریلنسر بصورت خلاصه توضیح دهید و به ویژگی های خوب فریلنسر اشاره کنید.

نکات مهم:

 •  شما تعهد می‌کنید که قوانین سایت را مطالعه کرده‌اید، بنابراین تمامی پرداخت‌ها می‌بایست از طریق پرداخت امن و در داخل سایت انجام شود.
 •  اگر کاربری اطلاعات تماس درخواست کرد یا از شما درخواست کرد تا مبلغ را خارج از سایت و مستقیم به وی پرداخت کنید، بلافاصله کاربر را گزارش کنید.

لطفا توجه کنید:

 • اگر فریلنسر از شما درخواست کرد خارج از سایت پرداخت انجام دهید، به هیچ عنوان قبول نکنید و فریلنسر را گزارش کنید.
 • اگر فریلنسر از شما درخواست کرد قبل از تحویل پروژه پرداخت امن را آزاد کنید، به هیچ عنوان قبول نکنید و از وی بخواهید راهنما را مطالعه کند.
 •  به هیچ عنوان به فریلنسر اعتماد نکنید. اول باید پروژه را تحویل بگیرید و و اگر مشکلی در پروژه وجود نداشت، پرداخت امن را آزاد کنید.
 • جاب و جیب فریلنسرها را نمی‌شناسد. فریلنسرها کارمندان ما نیستند و جاب و جیب به هیچ عنوان مسئولیت اشتباه شما را قبول نخواهد کرد. مجددا تاکید می‌کنم زمانی که شما پرداخت امن را آزاد می‌کنید،یعنی پروژه را تحویل گرفته‌اید و از نتیجه کار رضایت دارید و امکان هیچ شکایتی وجود ندارد.

 چطور پرداخت امن ایجاد کنم؟

در دنیای خارج از اینترنت، برای انجام پروژه بیعانه دریافت می‌شود. یعنی مبلغی که برای اطمینان از انجام کار به فریلنسر پرداخت می‌شود. ولی چه تضمینی وجود دارد که فریلنسر پس از دریافت بیعانه، کار را تحویل دهد؟

◊در جاب و جیب ما از پرداخت امن استفاده می‌کنیم،یعنی شما کل مبلغ یا بخشی از مبلغ پروژه را به جاب و جیب پرداخت می‌کنید. امکان بازگشت مبلغ تا مشخص شدن وضعیت پروژه وجود نخواهد داشت.

◊زمانی که فریلنسر خود را مشخص کردید، در هنگام انتخاب وی، اگر از شما درخواست پرداخت امن کرده باشد، میتوانید درخواست وی را تایید کنید، وی را انتخاب کنید، پرداخت امن را ایجاد کنید، و وارد میز کار شوید.

◊شما میتوانید به هر میزان که صلاح می دانید، برای فریلنسر پرداخت امن ایجاد کنید و یا می توانید در این قسمت پرداخت امن ایجاد نکنید و تنها فریلنسر را انتخاب کنید تا وارد میز کار شوید.

◊فریلنسر در میزکار پروژه، نیز می تواند برای شما درخواست پرداخت امن ارسال کند و شما می توانید درخواست را قبول یا رد کنید. همچنین می توانید شخصا در این مورد اقدام کنید و پرداخت امن را برای فریلنسر ایجاد کنید.

◊ایجاد پرداخت امن بالاتر از مبلغ پروژه، مبلغ پروژه را به صورت خودکار افزایش می دهد.

◊پرداخت امن تا زمانی که آن را برای فریلنسر آزاد نکرده باشید، نزد جاب و جیب به امانت می ماند. شما می بایست پس از دریافت پروژه و رضایت کامل از کار، پرداخت های امن را آزاد کنید. اگر پرداخت امن قبل از تحویل کار آزاد شود، جاب و جیب هیچ مسئولیتی قبول نخواهد کرد.

◊ایجاد پرداخت امن، در واقع تضمین در پرداخت برای فریلنسر و تضمین برای دریافت پروژه برای کارآفرین می‌باشد.

◊ممکن است سوال پیش بیاید که چرا در ابتدا درصدی از مبلغ پروژه، پرداخت امن می‌شود و نه ۱۰۰%؟ در بعضی موارد وقتی مبلغ پروژه کم است، . فریلنسر می‌تواند۱۰۰% پرداخت امن درخواست کند.

در بعضی موارد اگر مبلغ پروژه بالا باشد و زمان اجرای پروژه طولانی باشد، ممکن است کارفرما تمایلی نداشته باشد تا کل مبلغ پروژه را از ابتدای پروژه به صورت پرداخت امن ایجاد کند.

با این امکان کارفرما می‌تواند درصدی از مبلغ را در ابتدا، و باقیمانده را در انتها و پیش از دریافت پروژه، پرداخت امن ایجاد کند.

 ♦فریلنسر اجازه درخواست آزاد سازی پرداخت قبل از تحویل کار را ندارد، درصورت مشاهده فریلنسر را گزارش کنید.

 ♦همینطور طبق قوانین سایت همه پرداخت ها می بایست از طریق پرداخت امن انجام شود، در صورتی که فریلنسر درخواست پرداخت خارج از سایت پیشنهاد کرد فریلنسر را گزارش کنید.

 ♦ما همواره به کارفرما توصیه می‌کنیم تا قبل از تحویل کامل پروژه، مبلغ پرداخت امن را آزاد نکند. همچنین به فریلنسر توصیه می‌کنیم تا قبل از اینکه برای وی پرداخت امن ایجاد نشده است، پروژه را شروع نکند.

 فریلنسر پاسخگو نیست چکار کنم؟

•مطمئنا شما در انتخاب فریلنسر دقت لازم را انجام داده اید اما پس از شروع، ممکن است عملکرد فریلنسر آن چیزی که در تصور شما بوده نباشد. لطفا ابتدا شرایط خود و پروژه خود را در نظر بگیرید. اگر می‌توانید منتظر شوید و مشکلی پیش نمی‌آید.

•توصیه می‌کنیم صبور باشید. اما اگر زمان برای شما بسیار مهم است، ابتدا از کاربر بخواهید تا پرداخت امن را لغو کند. این سریع ترین راه برای پایان کار با این فریلنسر است و شما می‌توانید فرد دیگری را در همین پروژه انتخاب کنید.

•اگر فریلنسر پاسخی نداد و مبلغ را به شما بازنگرداند، می بایست اختلاف ایجاد کنید. در نظر داشته باشید پس از ایجاد اختلاف، امکان لغو وجود ندارد و روند اختلاف کمی طولانی است. بنابراین به صورت همزمان، راه دیگری را برای انجام پروژه خود در نظر بگیرد تا مراحل اختلاف طی شود و زمان شما هدر نرود.

•فریلنسرها کارمندان جاب وجیب نیستند و برای خود کار می‌کنند، ولیجاب وجیب دسترسی فریلنسرهای که کار را جدی نمی‌گیرند، رفتار مناسب و حرفه‌ای ندارند و قوانین سایت را رعایت نمی کنند مسدود می کند و تمایلی به همکاری با چنین افرادی ندارد. لطفا حتما کاربر را گزارش کنیدو دلیل خود را شرح دهید.

– از انجام کار راضی نیستم چکار کنم؟

فرض بر این است که شما کل مبلغ پروژه را پرداخت امن کرده اید و فریلنسر پروژه را آماده و تحویل شما داده است.

هدف ما و فریلنسرها در درجه اول رضایت شماست. کارفرمای راضی، رتبه خوب برای فریلنسر ثبت می‌کند که در گرفتن پروژه های بعدی به فریلنسر کمک می‌کند، و جاب و جیب را به کارفرمایان دیگر معرفی می‌کند. بنابراین رضایت شما برای ما و فریلنسرها مهم است.

لطفا در ابتدا مشکل را با فریلنسر مطرح کنید و دلیل نارضایتی خود را بیان کنید. از او بخواهید تا تغییرات لازم را انجام دهد تا رضایت شما فراهم شود.

اگر تغییراتی ایجاد نشد و فریلنسر با شما همکاری نکرد، بسته به وضعیت کار انجام شده، می‌توانید وضعیت پروژه را به انجام شد تغییر دهید و نظر و رتبه خود را درباره فریلنسر ثبت کنید. اگر پرداخت امنی وجود دارد که آزاد نشده است، برای پس گرفتن وجه خود، می توانید اختلاف ایجاد کنید.

پس از انجام مراحل اختلاف، درصورتی که حق با کارفرما باشد جاب و جیب عملکرد فریلنسر را بررسی می‌کند و تصمیم لازم برای ادامه همکاری یا قطع همکاری با فریلنسر گرفته می شود.

سیستم حل اختلاف چطور کار می کند؟

•وقتی بین کارفرما و فریلنسر اختلافی بوجود می آید، سیستم حل اختلاف جاب و جیب کمک می کند تا مشکل بین آنها برطرف شود. استفاده از سیستم حل اختلاف جاب و جیب اجباری نیست. اگر یکی از طرفین اختلاف، تصمیم به حل اختلاف در مراجع قضایی داشته باشد، می بایست در ابتدای ایجاد اختلاف این مورد را به جاب و جیب اعلام کند. در این صورت جاب و جیب مبلغ اختلاف را به حساب مرجع قضایی واریز خواهد کرد.

•جاب و جیب مرجع قضایی نیست. این سرویس به درخواست کارفرما و فریلنسر، برای رفع مشکل بین آنها به وجود آمده است. اگر شما از سیستم حل اختلاف جاب و جیب استفاده می کنید، این حق را به جاب و جیب می دهید تا در مورد مشکل به وجود آمده تصمیم گیری کند و شما پس از تصمیم گیری،هیچگونه حق اعتراضی نخواهید داشت. لطفا قوانین را مطالعه کنید.

•کارفرما و فریلنسر هر دو می توانند اختلاف ایجاد کنند. اختلاف همیشه بر سر مجموع پرداخت های امن آزاد نشده می باشد. اگر پرداخت امنی هنوز ایجاد نشده یا آزاد شده باشد، شامل اختلاف نمی باشد مگر اینکه کارفرما تصمیم به ایجاد پرداخت امن جدید در اختلاف بگیرد.

چطور یک پروژه را با موفقیت به انجام برسانم؟

هدف، انجام موفقیت آمیز پروژه است. برای این کار می‌بایست ارتباط خود را در طول انجام کار با فریلنسر حفظ کنید. اگر قرار است کار یک هفته‌ای انجام شود، در طول هفته حتما روند انجام پروژه را هر روز پیگیری کنید.

اگر فریلنسر از شما سوال پرسید، فورا به وی پاسخ دهید تا کار عقب نماند. اگر اشتباهی صورت گرفت، فریلنسر را راهنمایی کنیدیا توضیحات لازم را به وی ارئه کنید تا پروژه در مسیر درست قرار گیرد. به اندازه کافی به فریلنسر وقت دهید تا کار را انجام دهد. شما مدیر پروژه خود هستید و می‌بایست بتوانید بدون اینکه فریلنسر را تحت فشار قرار دهید، روند انجام کار را مدیریت کنید.

بهتر است برای پیگیری و بررسی روند انجام کار، با فریلنسر به توافق برسید و به وی بگویید چه موقع در دسترس هستید تا به سوالات وی پاسخ دهید.

همیشه و تحت هر شرایطی به یکدیگر احترام بگذارید و زود عصبانی نشوید. هدف، انجام کار است و یک سوء تفاهم کوچک ممکن است منجر شود تا شما به هدفتان نرسید.

در موقع عصبانیت و نارضایتی بلافاصله تصمیم نگیرید (همه ما این کار را انجام می‌دهیم). چیزی نگویید که ۵ دقیقه بعد از حرف خود پشیمان شوید. پیام‌های ارسال شده شما، برای همیشه در قسمت پیام‌ها باقی می ماند. تمامی موارد را بررسی کنید،یک چای بنوشید و بعد تصمیم بگیرید.

 

نکته مهم : پروژه های زیر سیصد  هزار تومان در سایت جاب و جیب ثبت نخواهد شد.